reklama

Návrh občana

V poslednom čase sa v politických kruhoch často rozpráva na tému zahraničný imigranti na Slovensku, pričom sa zabúda, že aj občania ako národ majú právo vyjadriť svoj názor. Národ je predsa to, čo tvorí štát.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

 My občania by sme sa na oplátku slobody slova mali tejto možnosti chytiť a naplno ju využiť. Musíme však sami učiniť rozhodnutie, ktoré nebude ľahkovážne. Musíme sa pýtať: „Ako by bolo Slovensko schopné pomôcť 785 ľuďom z Afriky a Ázie?“. Namiesto toho protestujeme, uvažujeme a vedieme dlhé debaty, či to je morálne, ak by sme ich neprijali. Odpoveď hľadajte vo vašom presvedčení, viere, či filozofií. Ak väčšina z nás verí, že je morálne odmietnuť ich, potom by sme nemali právo označovať sa za kresťanský štát. Ak by sme ako národ uznali, že nemáme žiadnu morálnu povinnosť im pomôcť, potom znehodnocujeme pojmy ako ľudské práva, sloboda, demokracia, dokonca aj pojem ľudská bytosť. Ak by sme ich neprijali, dávali by sme tým najavo, že oni ako ľudia nie sú dostatočne schopní čo i len žiť na našom území a že my ako ľud nie sme dostatočne schopní im život u nás zabezpečiť. Zároveň by sme tým znovuotvorili tému rasizmu, či nacizmu kde jeden národ bol nadradený voči inému. Moja otázka je, či predsudok vytvorený teritoriálnym rozdielom tiež nezapadá do tejto kategórie.
 Hlava národa, prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska pri návšteve parlamentu 18.6.2015 sám povedal, že máme morálny záväzok voči imigrantom. Preto navrhujem, aby sme ako štát zaujali stanovisko, kde by sme hľadali možnosti ako ich začleniť do nášho systému, bez toho, aby to značne ovplyvnilo chod spoločnosti. Ak by sme žiadnu nenašli, museli by sme uznať aj pred Európskou Úniou, že nie sme schopní pomôcť im. Ak by sme však našli zmysluplnú, aplikovateľnú možnosť, ako im krok do lepšieho života umožniť, bola by objektívne preskúmaná a napokon dosadená do praxe. Ak by sme mali viac možností, mohli by sme dokonca umožniť migrantom vybrať si, ktorú cestu by preferovali oni. To mi príde ako odpoveď civilizovanej spoločnosti ako na Slovensku, tak aj v Európskej Únií.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre protestujúcich


 Tí, ktorí so mnou nesúhlasia, najčastejšie používajú argumenty typu: Imigranti sú pre nás hrozba, alebo Slovensko je naše, do migrantov sa nestaráme, jednoducho ich tu nechceme. Môžeme teda povedať, že niektorí z nás nie sú spokojní s možnosťou prichýliť cudzincov zo strachu, z potenciálneho terorizmu a obáv zo spomalenia chodu spoločnosti. Nechceme predsa, aby naše deti chodili do triedy s africkými deťmi no nie? Nechceme tu ďalšie Rómom podobné menšiny, ktoré by nepracovali a parazitovali by na nás pracujúcich. Toto sú časté problémy predkladané druhou stranou.
 Je potrebné priznať, že sú prirodzené a tiež žiaduce, pretože ukazujú čo je nutné riešiť. Riziko terorizmu, napriek tomu že ho považujem za nepravdepodobné, nesmieme brať na ľahkú váhu, pretože bezpečnosť nás samých je prvoradá. Mali by sme teda urobiť také opatrenia, v podobe kontrol a prehliadok, ktoré by minimalizovali riziko terorizmu či inej deštruktívnej aktivity takmer na nulu - opatrenia dostatočné na to, aby všetky ďalšie teórie o hrozbe cudzincov, boli brané iba ako čisté špekulácie.
 Napokon sa dostávame k poslednej otázke, ktorá potrápila aj moju hlavu. Ako začleniť takmer 800 chudobných a hladných obyvateľov tretieho sveta do nášho nie veľmi fungujúceho štátneho systému? Budeme im musieť zabezpečiť strechu nad hlavou a dostatok jedla, pitia a tepla na život. Ideálne by bolo ak by na našej spoločnosti neparazitovali, ale aby prispievali k jej chodu tým, že by dostali prácu. V najlepšom prípade to vidím na výučbu jazyka či kultúry krajiny z ktorej pochádzajú, ale aj na rôzne iné, bežné pracovné miesta. Vytvoriť pre nich pracovné príležitosti však nemusí byť jednoduché. Práve tu prichádza priestor pre každého z nás na kreatívne a praktické riešenie. Dôležitý je však fakt, že Európska únia venuje na podporu súvisiacu s prijatím utečencov na Slovensku až 20 miliónov eur do roku 2020, čo je v prepočte na jedného utečenca viac ako 25-tisíc eur. Myslím si, že s týmto bonusom sme schopný prísť k solídnemu riešeniu.

Ľudovít Kuruc

Ľudovít Kuruc

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som obyčajný človek, ktorý sa snaží čo najobjektívnejšie posúdiť fakty. Rád debatujem, takže som ochotný ku každému môjmu článku viesť zmysluplný, hodnotný rozhovor. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu